Styl skandynawski podbił serca wielu miłośników minimalizmu. Dominują w nim jasne kolory, prostota, funkcjonalność i wygoda. Dowiedz się, jak możesz wprowadzić go do swojego domu za pomocą odpowiednio dobranych dodatków.
Skandynawskie dodatki – co to znaczy?
Styl skandynawski wywodzi się z krajów północnej Europy. Charakteryzuje się uniwersalnością i prostotą. Korzysta ze stonowanej palety barw, zazwyczaj ograniczonej do bieli, szarości i czarnych akcentów. Materiałem, który dominuje w tej konwencji jest drewno, najczęściej sosnowe. Styl scandi uwielbia przestronne, jasne pomieszczenia. Nie jest jednak surowy, wręcz przeciwnie. Kładzie się w nim duży nacisk na komfort domowników, stąd też obecność miękkich kanap i foteli ozdobionych wieloma kocami oraz poduchami.
Skandynawskie dodatki do domu – jakie wybrać?
Kolejną cechą charakterystyczna dla stylu skandynawskiego są geometryczne kształty. Czerpie on bowiem wiele inspiracji z dwudziestowiecznego modernizmu. Z tego powodu warto wybierać kanciaste wazony czy też heksagonalne półki. Nawet bardziej dekoracyjne ozdoby, np. podobizny zwierząt, mają tutaj zdecydowanie geometryczną, minimalistyczną formę. Innym ważnym dodatkiem jest oświetlenie. W krajach północy dni bywają bardzo krótkie, dlatego też obecność sztucznego światła jest obowiązkowa. Należy postawić na industrialne lampy podłogowe i designerskie, nowoczesne żyrandole.
Skandynawskie dodatki do salonu
Salon jest miejscem spotkań domowników oraz wypoczynku. Powinien być więc przytulny, ciepły i wygodny. Można to osiągnąć wprowadzając do wnętrza miękkie, grube tkaniny, np. w postaci koców czy poduch. Bardzo ważny jest również dywan. Powinien być duży i puszysty, najlepiej w jednolitym, jasnym kolorze lub z delikatnym, geometrycznym wzorem. Ciekawym rozwiązaniem jest także połączenie różnych kolorów i modeli mniejszych dywaników. Sprawdzą się do tego plecione chodniki zakończone frędzlami.
Dodatki do salonu w stylu skandynawskim – jakie materiały wybierać?
Styl skandynawski lubi wysoką jakość i naturalność. Stąd też wszechobecne niemalowane drewno. Ta sama zasada dotyczy elementu wystroju, jakim są tkaniny. Najczęściej wybierana jest bawełna, len i wełna. Posiadają one wiele zalet – nie tylko doskonale się prezentują, ale także są znacznie bardziej wytrzymałe niż ich syntetyczne odpowiedniki. Charakteryzują się również miękkością. Obecność pledów, obić i innych dodatków z takich tkanin nadaje pomieszczeniu przytulności.
Rolety w stylu skandynawskim
Rolety w stylu skandynawskim znacznie przeważają nad zasłonami i firanami ze względu na swoją funkcjonalność. Nie wymagają prania i są znacznie prostsze w obsłudze. W takich wnętrzach najlepiej sprawdzają się rolety w jednym, stonowanym kolorze. Biel jest zawsze dobrym wyborem, jednak nie zawsze zapewnia całkowite zaciemnienie. Można wybierać także spośród odcieni szarości i beżu, a nawet turkusów i granatów.
Rolety skandynawskie – jaki model wybrać?
Ponieważ styl skandynawski ma zdecydowanie nowoczesny charakter, mogą do niego pasować różnorodne rodzaje osłon okiennych. Odpowiednie będą zarówno rolety dzień-noc, jak i klasyczne rolety zwijane. Doskonałym wyborem są także plisy, których tekstura idealnie skomponuje się z minimalistycznym wnętrzem. Sprawdzają się one szczególnie w pomieszczeniach na poddaszu ze skośnymi ścianami.
Rolety rzymskie w stylu skandynawskim
Prawdziwej przytulności i ciepła nadają rolety rzymskie, szczególnie takie w jasnym kolorze, wykonane z naturalnej tkaniny. Świetnie prezentują się na drewnianych oknach. Ich zaletą jest sposób, w jaki układają się, gdy są odsłonięte. Z tkaniny powstają wtedy miękkie fałdy, które imitują tradycyjne zasłony bez nadawania wystrojowi staromodnego charakteru. Rolety rzymskie to znakomity sposób na wprowadzenie do pomieszczenia dodatkowej tekstury.