Parujące szyby to jeden z większych problemów, z jakimi można spotkać się, posiadając własne mieszkanie. Zdarza się, że jest to na tyle poważny kłopot, że codziennie wszystkie okna są zaparowane. Poznaj przyczyny takiego stanu i dowiedz się, co możesz zrobić, żeby temu zapobiegać.
Wilgoć jako jedna z przyczyn
Najczęstszą przyczyną parujących szyb jest nadmierna wilgoć w pomieszczeniu. Nagromadzona w powietrzu woda szuka drogi ujścia. Dlatego osadza się w końcu na szybach w postaci pary lub kropel. Kiedy najczęściej można spotkać się z takim zjawiskiem? Na pewno w łazience podczas prysznica lub kąpieli. Wówczas nadmiar pary wodnej przyczynia się do pojawienia się wilgoci na oknach.
Kolejną sytuacją, kiedy można spotkać się z parowaniem szyb, jest suszenie mokrych ubrań w pokoju. Jeżeli nie zadbasz o wystarczającą cyrkulację powietrza, będzie ono przesycone wilgocią. W konsekwencji całość osadzi się na szybach. W takim przypadku nie tylko para może okazać się problemem. Wilgotne pranie nie będzie miało możliwości odpowiednio się wysuszyć. W powietrzu będzie za dużo wody, żeby było to możliwe. W konsekwencji może pojawić się również nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu.
Niewystarczająca cyrkulacja powietrza
Kolejną istotną przyczyną jest brak dbałości o odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Jeżeli jest to zamknięta przestrzeń, całość wilgoci z powietrza będzie osadzała się na szybach.
Kiedy masz problem z parowaniem szyb, sprawdź szczelność swoich okien. Szczególnie, gdy nie suszysz w pokoju ubrań ani nie stosujesz innych sposobów nawilżania powietrza. W sytuacjach, gdy okna są zbyt szczelne, szczególnie latem, może to prowadzić do parowania szyb. Warto również sprawdzić wentylację w pomieszczeniu. Jeżeli nie działa ona wystarczająco, wilgoć może doprowadzić do wystąpienia grzyba na ścianach. Ten problem wymaga już znacznie bardziej radykalnych rozwiązań.
Zwróć uwagę na szyby w kuchni
Parowanie szyb w kuchni jest dla wielu osób naturalnym zjawiskiem. Do pewnego stopnia rzeczywiście tak jest. W tym pomieszczeniu unosi się wiele pary z przygotowywanych potraw. Naturalnie jest tam cieplej, dlatego szyby w oknach mogą parować zimą. Wówczas różnica temperatur pomiędzy wnętrzem pomieszczenia a powietrzem na zewnątrz jest znaczna. Doprowadza to do osadzania się skroplonej pary wodnej na oknie.
Jednak, kiedy szyby w kuchni parują pomimo niewielkiej różnicy temperatur, warto zwrócić na to uwagę. Szczególnie jeżeli otwarte okno w dalszym ciągu nie przynosi rezultatów. Może okazać się, że wentylacja w pomieszczeniu zawodzi. Parowanie szyb w kuchni może być przyczyną kłopotów z odprowadzaniem powietrza z wnętrza. To z kolei może przyczynić się do wystąpienia innych, poważniejszych problemów. Dlatego warto się temu przyjrzeć i zwrócić szczególną uwagę.
Zadbaj o wietrzenie pomieszczeń
W jaki sposób można więc zapobiegać parowaniu szyb? Najlepszym rozwiązaniem jest regularne wietrzenie domu. W ten sposób możesz zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. To z kolei umożliwi odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Jeżeli masz problem z parowaniem szyb, zacznij częściej otwierać okna. Szczególnie w momentach, kiedy w pomieszczeniu suszysz mokre ubrania.
Wietrzenie pomieszczeń zapobiega pojawianiu się pary na szybach. W ten sposób można wyregulować poziom wilgotności wewnątrz domu. Dodatkowo wpuścisz odrobinę świeżego powietrza do swoich pokoi. Wpłynie to pozytywnie na wykonywanie codziennych obowiązków oraz na samopoczucie.
Czym myć parujące szyby?
Popularnym sposobem jest przetarcie okien octem lub rozcieńczonym alkoholem. Po dokładnym umyciu szyb należy namoczyć czystą ściereczkę w roztworze. Następnie przetrzeć wszystkie elementy, które mogą parować. Dzięki zastosowaniu tej metody na szybach znacznie rzadziej powinna osadzać się wilgoć.
Produktem, który ostatnio robi furorę wśród internautów, jest pianka do golenia. Sprawdza się ona szczególnie w szybach łazienkowych. Mowa tutaj nie tylko o oknach, ale również o lustrach czy innych elementach szklanych. Podobnie jak w przypadku octu lub alkoholu, należy przetrzeć ściereczką umytą powierzchnię. Następnie warto dokładnie ściągnąć całość pianki w taki sposób, żeby nie pozostały smugi. Warstwa ochronna, jaka wytworzy się dzięki piance, zapobiegnie osadzaniu wilgoci na szybach.
Czy dedykowane środki są skuteczne?
Oprócz domowych metod zapobiegania parowaniu szyb można znaleźć dedykowane środki. Ich najważniejszym celem jest niwelowanie pary na oknach oraz innych powierzchniach szklanych. Jednak ich cena jest znacznie wyższa niż octu czy pianki do golenia. Dlatego pojawiają się pytania o ich skuteczność.
W zależności od potrzeb użytkowników, takie produkty mogą różnie działać. Jeżeli problem jest niewielki, warto skorzystać najpierw z domowych metod. W ten sposób można zaoszczędzić pieniądze w budżecie. Z pewnością na drobne parowanie szyb ocet lub alkohol będą wystarczające. Natomiast w przypadku trudnego do opanowania parowania, warto sięgnąć po specjalne środki. Jeżeli domowe sposoby zawiodły, podobnie jak wietrzenie, może okazać się, że jest to jedyne rozwiązanie.
Starając się pozbyć problemu parujących szyb, warto przyjrzeć się bliżej jego przyczynie. Jeżeli okaże się, że pomimo zastosowania specjalnych środków nadal pojawia się para, warto sprawdzić wentylację.