Słoneczne, letnie dni są źródłem lepszego samopoczucia i podwyższonego poziomu energii. Jednak upały i rażące światło bywają czasem męczące. Jak więc uchronić się przed promieniowaniem słonecznym w domu lub mieszkaniu?
Rolety chroniące przed słońcem – ciemne czy jasne
Urządzając mieszkanie, warto zadbać o ograniczenie nasłonecznienia pokoi. Zwłaszcza w przypadku okien skierowanych na południe, wysokie temperatury latem stają się nie do zniesienia. Promienie padające na twarz wczesnym rankiem mogą budzić o niedogodnych porach i powodować zbyt krótki sen. Aby ochronić się przed słońcem, należy wybrać rolety w odpowiednim kolorze. Ciemne odcienie pochłaniają znaczną część światła i skutecznie zaciemniają pomieszczenia. Jest to dobry wybór do sypialni, natomiast w kuchni i salonie można zdecydować się na jaśniejsze barwy, które wpuszczą nieco więcej światła. W tych pomieszczeniach spędza się czas w ciągu dnia, nie jest więc konieczne całkowite zaciemnienie. Dobrym rozwiązaniem są także rolety dzień noc, które pozwalają regulować poziom oświetlenia.
Rolety nieprzepuszczające słońca
Rolety całkowicie blokujące światło wykonane są z antyrefleksyjnego, warstwowego materiału ze srebrną lub białą powłoką po zewnętrznej stronie. Ma ona za zadanie odbicie światła i zaciemnienie pokoju. Dodatkowo, dzięki prowadnicom bocznym i kasecie zakryte są wszystkie szczeliny, przez które mogłyby przeniknąć promienie słoneczne. Ten wybór jest szczególnie zalecany w sypialniach osób borykających się z problemami ze snem. W zaciemnionej sypialni łatwiej zasnąć i unika się wczesnej pobudki przez poranne promienie. W przypadku rolet zaciemniających, ich kolor nie ma wpływu na przepuszczanie światła – tę funkcję spełnia zewnętrzna powłoka. Można zatem wybrać odcień dopasowany do wnętrza – od delikatnych pasteli po głębokie granaty i czernie.
Rolety chroniące przed upałem
Aktualnie produkowane rolety materiałowe skutecznie chronią przed światłem, jednak nie zapewniają utrzymania w domu chłodu podczas letnich upałów. Najlepszą formą izolacji termicznej okien są rolety zewnętrzne. Ich właściwości pozwalają nie tylko na zaciemnienie pomieszczeń, ale także na utrzymanie przyjemnej temperatury. Dzieje się tak, ponieważ między powierzchnią rolety a oknem powstaje warstwa powietrza, która pochłania wysoką temperaturę. Całe lato można cieszyć się chłodnym azylem, w jaki zmienia się dom dzięki roletom zewnętrznym. Wadą tego rozwiązania jest skomplikowany montaż i konieczność instalacji przez fachowca. Wato je jednak rozważyć, jeśli źle znosi się upały.
Rolety chroniące przed nagrzaniem – jaki kolor wybrać?
Ciepłe, letnie dni, choć kojarzą się pozytywnie, mogą stać się przyczyną poważnych chorób, takich jak udary, przegrzanie, czy nawet zawał serca. Szczególnie narażone są na nie osoby starsze i dzieci. Nawet jeśli nie ma się możliwości zainstalowania rolet zewnętrznych, należy zadbać o zminimalizowanie nagrzewania. Każda osłona okienna w jakimś stopniu spełni tę funkcję, ponieważ pochłania ona światło, które w przeciwnym wypadku dostałoby się do pokoju i w efekcie zwiększyło jego temperaturę. Ciemne rolety, choć skutecznie zaciemniają pomieszczenia, przyciągają promienie i mogą powodować szybsze nagrzewanie się. Jaśniejsze kolory natomiast nie pochłaniają tak dużej ilości energii słonecznej, dzięki czemu nie zwiększają swojej temperatury. Jednak jednocześnie nie zapewniają tak efektywnej ochrony przed światłem i rozpraszają je we wnętrzu.
Jaki kolor rolet wybrać?
Wybierając kolor rolet do mieszkania najlepiej dopasować go do wystroju wnętrza, funkcji pomieszczenia i indywidualnych potrzeb. W pokojach takich jak kuchnia, które nie wymagają całkowitego zaciemnienia, świetnie sprawdzą się jasne kolory. W salonie, jeśli ogląda się dużo telewizji, warto postawić na ciemne barwy, które zminimalizują poziom światła. Można też wybrać rolety noc dzień, które pozwolą regulować jasność. W sypialni, aby zapewnić sobie komfortowy sen dobrze jest zadbać o maksymalne zaciemnienie.
Wybór rolet to kwestia przede wszystkim indywidualnych potrzeb i preferencji. Inny rodzaj będzie odpowiedni do nasłonecznionego z rana mieszkania, a inny w domu jednorodzinnym, w którym chce się utrzymać niskie temperatury. Aby rozwiać wątpliwości co do koloru i modelu osłon okiennych, najlepiej wybrać się do salonu i skonsultować swoje dylematy ze sprzedawcą.