Wilgoć zbierająca się w mieszkaniu może mieć bardzo negatywne skutki. Działa nie tylko na elementy zabudowy, ale również odbija się na zdrowiu domowników. Pleśń i grzyby pojawiające się na ścianach są przyczyną wielu chorób układu oddechowego.
Dlatego tak ważne jest, żeby działać jak tylko zauważysz pierwsze objawy podwyższonej wilgotności. Zastanawiasz się w jaki sposób radzić sobie z nią? Sprawdź nasze sposoby.
Jakie są pierwsze objawy wilgoci w domu?
Wilgoć w domu kojarzona jest przede wszystkim z zaciekami lub grzybem na ścianach. Jednak jest to moment, kiedy problem prawdopodobnie istnieje już od dłuższego czasu. Możesz zlikwidować go znacznie wcześniej, jeżeli tylko zwrócisz uwagę na pierwsze objawy. Warto osuszać mieszkanie, jeśli zauważysz, że:
- pranie schnie dłużej niż zazwyczaj;
- na szybach zbiera się para;
- w mieszkaniu unosi się charakterystyczny zapach.
Postaw na sprzęty likwidujące wilgoć
Najbardziej skutecznym sposobem jest postawienie na odpowiednie sprzęty. Jest to między innymi osuszacz powietrza. Zbiera on wilgoć z pomieszczenia i skrapla wodę do odpowiednich pojemników. Możesz korzystać z niego w chwilach, kiedy zauważysz, że sytuacja jest poważna.
Możesz również wspomagać się nagrzewnicą. Wilgoć najczęściej pojawia się we wnętrzach, gdzie jest niska temperatura. Jeżeli ją odpowiednio podniesiesz do wartości ok. 20 stopni, powinna ona stopniowo się zmniejszać.
Jeżeli problem z nadmiarem wilgoci jest chwilowy, warto skorzystać z pochłaniacza. To urządzenie działa podobnie do osuszacza. Jednak w tym przypadku woda z powietrza jest zbierana na odpowiednich filtrach.
Wilgoć w domu — czy dbasz o odpowiednią wentylację?
Jeżeli w Twoim mieszkaniu pojawia się wilgoć, zwróć uwagę na wentylację. Czy działa ona prawidłowo? Czy wszystkie kratki w kuchni i łazience są otwarte? Zwróć na to uwagę i dopilnuj, żeby w domu był odpowiedni przepływ powietrza. Przynajmniej jeden raz dziennie wywietrz wszystkie pomieszczenia. Warto robić to również zimą. Regularne otwieranie okien może pomóc pozbyć się wilgoci i zapobiegać jej pojawianiu się.
Wilgoć w mieszkaniu — rośliny pomogą Ci pozbyć się jej
Jeżeli pomimo sprawnej wentylacji i wietrzenia mieszkania nadal pojawia się wilgoć, postaw na rośliny. Doskonałym wyborem jest skrzydłokwiat. Pochłania on wodę z otoczenia i wpływa na obniżenie jej stężenia w powietrzu. W ten sposób nie tylko dbasz o osuszenie pokoju, ale również sprawiasz, że jest on przyjazny dla osób przebywających wewnątrz.
Bardzo istotne jest, żeby odpowiednio wcześnie zauważyć problem. Zwracaj uwagę na swoje otoczenie. Szczególnie ważne jest to zimą, jeżeli nie masz nawyku otwierania okien. Zdarza Ci się wieszać pranie w jednym pokoju rano zastać zaparowane szyby? Jest to dla Ciebie znak, że czas na zakupy osuszające. Możesz kupić rośliny, sprzęty lub wentylatory. Decyzja należy do Ciebie. Pamiętaj, że znacznie łatwiej jest zapobiegać wilgoci niż się jej pozbywać. Dlatego już po przeprowadzce sprawdź wszystkie kratki i okna oraz zainwestuj w kwiaty.