Aby wprowadzić trochę naturalnego klimatu do domowych pomieszczeń, coraz więcej osób decyduje się na montaż żaluzji drewnianych lub bambusowych. Produkty wykonane z tych surowców to stonowane dodatki, które są zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. Jak dopasować żaluzje, aby stworzyły one ciepły klimat w Twoim domu? Na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu? Dowiedz się, jakie są najważniejsze cechy żaluzji bambusowych oraz żaluzji drewnianych i sprawdź, czy takie osłony okienne odpowiadają Twoim wymaganiom.
Sposób montażu żaluzji drewnianych i bambusowych — jaki rodzaj wybrać?
Montaż żaluzji drewnianych lub bambusowych nie należy do najtrudniejszych zadań. Do założenia tego typu osłon okiennych nie potrzeba specjalistycznych narzędzi czy wysokich umiejętności manualnych. Nawet osoba bez żadnego doświadczenia może z powodzeniem zamontować żaluzje drewniane w całym domu. Warto jednak pamiętać, aby zwrócić uwagę na zalecany sposób montażu danego produktu.
- Montaż w świetle szyby — w tym przypadku należy dokładnie zmierzyć szybę od uszczelki do uszczelki. Żaluzja drewniana lub bambusowa będzie idealnie dopasowana do prześwitu.
- Montaż nawierzchniowy — ta metoda polega na założeniu żaluzji drewnianej w taki sposób, aby poruszała się ona po powierzchni okna i wystawała do wnętrza pomieszczenia.
- Montaż bezinwazyjny — jest to jedna z najczęściej wybieranych metod, ponieważ nie narusza struktury ramy okiennej. Wadą tego rozwiązania jest widoczność niektórych elementów. Brak konieczności ingerencji w okna jest jednak dużym plusem, szczególnie w wynajmowanych mieszkaniach.
Każdy montaż wymaga pobrania innych wymiarów. W przypadku błędnego doboru żaluzji do wielkości okna lamele będą zbyt krótkie, a światło będzie przenikać po bokach. Dany model może też okazać się za duży, przez co może haczyć o uszczelki.
Pomiar osłon okiennych — jak mierzyć żaluzje drewniane i żaluzje bambusowe?
Jak zostało wcześniej wspomniane, każdy rodzaj montażu wymaga zastosowania innej metody mierzenia. W ten sposób możliwe jest idealne dopasowanie danego modelu żaluzji do okna. Należy zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ nawet kilka milimetrów może sprawić, że cała praca pójdzie na marne.
Montaż żaluzji drewnianej w świetle szyby
Sposób dokonania pomiaru w przypadku tego montażu zawarty jest w nazwie. Szerokość żaluzji drewnianej lub bambusowej to odległość między bocznymi krawędziami światła szyby. Należy więc zmierzyć odcinek od jednej uszczelki, znajdującej się przy szybie, do drugiej. Wysokość mierzy się dokładnie tak samo, ale oczywiście w położeniu pionowym.
Montaż nawierzchniowy żaluzji drewnianej lub bambusowej
Nazwa tej metody może niektórym wydawać się już bardziej tajemnicza, niż miało to miejsce w przypadku poprzedniego sposobu. Nie trzeba się jednak niczego obawiać, ponieważ i tutaj dokonanie pomiarów nie należy do trudnych zadań. Wystarczy sprawdzić odległość między zewnętrznymi krawędziami listwy przyszybowej. Dotyczy to zarówno szerokości, jak i wysokości żaluzji.
Montaż bezinwazyjny żaluzji bambusowej lub drewnianej
W przypadku montażu bezinwazyjnego dokonanie wszystkich pomiarów również nie powinno być skomplikowane. Szerokość to (podobnie jak w przypadku sposobu nawierzchniowego) odległość między zewnętrznymi krawędziami listwy przyszybowej. Natomiast wysokość żaluzji drewnianej to odległość między górną krawędzią skrzydła okiennego a dolną krawędzią listwy przyszybowej.
Zastosowanie — czy żaluzje drewniane i bambusowe można zakładać na oknach uchylnych?
Żaluzje bambusowe i drewniane można oczywiście zamontować do okien uchylnych. Nie wymaga to zastosowania żadnych dodatkowych elementów. Warto jednak pamiętać, że w przypadku braku żadnego zabezpieczenia, osłony mogą odsuwać się od okna i nie spełniać tak dobrze swojej funkcji. Dlatego zaleca się założenie specjalnych zaczepów, które trzymają żaluzje w miejscu, dzięki czemu jej użytkowanie jest o wiele wygodniejsze.
Jednym z najmniej widocznych, a zarazem bardzo skutecznych rozwiązań problemu odstawania żaluzji drewnianych jest magnes. Można go zamontować w dolnej części osłony, dzięki czemu będzie on dyskretnie trzymał całą konstrukcję w miejscu. Alternatywą jest też tzw. prowadzenie linkowe. Ten rodzaj mocowania jest nieinwazyjny, prosty, a w dodatku najlepiej utrzymuje kształt żaluzji w przypadku uchylenia okna.
Szerokość lameli — jak wybrać wielkość żaluzji drewnianych i bambusowych?
Wbrew pozorom wybór konkretnego modelu żaluzji drewnianej lub bambusowej może zrodzić wiele dodatkowych pytań. Niezwykle ważne jest dopasowanie produktu do pomieszczenia, w którym ma się on znajdować. W tym przypadku istotnym aspektem jest szerokość lameli, czyli poszczególnych elementów składających się na żaluzję. Na rynku dostępne są dwie podstawowe wersje tych osłon okiennych.
- Żaluzje 25 mm — jest to lżejsza opcja, którą można bez problemu założyć na ramę okienną. Rozwiązanie to sprawdza się w przypadku okien o mniejszych rozmiarach, gdzie liczy się prostota.
- Żaluzje 50 mm — pozwalają na montaż do sufitu lub ściany, ale wymagają większej ingerencji. Szerokość lameli tych żaluzji sprawia, że znakomicie sprawdzają się do zasłonięcia dużych okien lub całych wnęk okiennych.
Poza różnicami w sposobie montażu dwa główne rodzaje żaluzji drewnianych odznaczają się też innym wyglądem. Mniejsza wersja jest znacznie bardziej dyskretna i elegancka. Nie zapewnia jednak tak dużej osłony, jak żaluzja 50 mm.
Właściwości żaluzji drewnianych i bambusowych — jakie są zalety osłon okiennych z naturalnych materiałów?
Trzeba zaznaczyć, że lamele produkowane z naturalnego surowca mogą być podatne na wilgoć. W praktyce to oznacza, że nie są tak trwałe, jak żaluzje aluminiowe. Lepiej zrezygnować więc z zakładania drewnianych osłon w pomieszczeniach takich jak łazienka czy pralnia. W przypadku innych wnętrz nie trzeba martwić się o wytrzymałość żaluzji bambusowych i drewnianych.
Naturalne lamele są idealnym wyborem, jeśli chce się stworzyć przyjazny i spokojny klimat we wnętrzu. Znakomicie sprawdzają się w rustykalnych i klasycznych wnętrzach. Dużą zaletą żaluzji drewnianych i bambusowych jest też możliwość dopasowania koloru surowca. Ciemniejsze odcienie pasować będą do pomieszczeń urządzonych w stylu tradycyjnym. Z kolei jaśniejsze kolory sprawdzą się we wnętrzach modernistycznych.
Utrzymanie i czyszczenie — jak dbać o żaluzje drewniane i bambusowe?
Jak zostało wcześniej wspomniane, drewniane i bambusowe żaluzje nie lubią wilgoci. Trzeba o tym pamiętać podczas czyszczenia osłon okiennych. Najlepszym sposobem na umycie tego typu produktów jest wykorzystanie suchej ściereczki z mikrofibry lub miękkiej szczotki. Zamknięte żaluzje wystarczy przejechać z góry na dół. Jeśli na lamelach znajdą się poważniejsze zabrudzenia, to warto skorzystać ze specjalnych środków do czyszczenia drewna. Dzięki temu naturalne osłony okienne będą służyć przez długi czas.