Siatki w oknach obecne są w polskich domach od wielu lat. Służą one głównie ochronie przed owadami, które mogłyby dostać się do wnętrza. Jednak ich historia sięga wieki wstecz i ma swój początek w krainach odległych od naszej. Dowiedz się, jakie były początki moskitiery i jak używa się jej obecnie.
Moskitiera – co to?
Moskitiera to rodzaj siatki montowanej w oknie lub nad łóżkiem, która ma zapewnić ochronę przed insektami. Jej nazwa pochodzi od angielskiego słowa mosquito, czyli komar. Stosuje się ją głównie w celu uniknięcia owadów w domach i mieszkaniach. Ma postać wytrzymałej siatki zamontowanej na ramie okiennej, a wykonana jest najczęściej z tworzywa sztucznego. Dostępne są także moskitiery na zawiasach, które można otwierać. Instaluje się je np. w drzwiach balkonowych lub wejściach na taras.
Moskitiera jako ochrona przed chorobami
Siatka na oknie nie tylko pozwala uniknąć irytujących owadów w domu. W tropikalnych krajach jest kluczowym środkiem prewencji chorób zakaźnych przenoszonych przez owady, w szczególności malarii. Inne schorzenia, przed którymi zabezpiecza moskitiera, to:
- gorączka Denga;
- żółta gorączka;
- wirus zika;
- zapalenie mózgu;
- wirus Zachodniego Nilu.
W tych rejonach moskitiery znacznie częściej występują jako siatki rozwieszone nad łóżkiem. Często są także pokryte środkiem owadobójczym. Ich dostępność na kontynencie afrykańskim znacznie wpływa na długość i jakość życia jego mieszkańców.
Historia moskitiery
Moskitiera jest nie tylko najpopularniejszą, ale i najstarszą metodą unikania ukąszeń owadów. Niektóre przesłanki wskazują, że była ona stosowana już w V w. p. n. e. jako ochrona przed insektami i złymi siłami. W czasach starożytnych była także ważnym symbolem statusu społecznego. Kleopatra, jak i inni egipscy faraonowie, nie tylko spali pod białymi siatkami, ale także przebywali w ich ochronie również podczas dnia. W Indiach moskitiery były używane już od XV w., o czym świadczą wzmianki w utworach z tamtego okresu. Prawdopodobnie do XIX w., kiedy to odkryto i zbadano komary, rozwiązanie to nie miało związku z profilaktyką chorób. Dopiero po tym odkryciu zaczęto używać ich powszechnie. Stanowiły dużą pomoc podczas budowy Kanału Sueskiego, kiedy to panowała epidemia malarii, a później w czasie wojen światowych w celu ochrony żołnierzy. Wtedy po raz pierwszy zastosowano środki owadobójcze, które dodatkowo zwiększały skuteczność moskitier.
Konstrukcja współczesnej moskitiery
Obecnie moskitiery okienne tworzy się z lekkich, wytrzymałych materiałów, które gwarantują zarówno ochronę przed owadami, jak i swobodny dopływ świeżego powietrza. Najczęściej używa się do tego włókna szklanego, które pozwala na stworzenie otworów na tyle małych, że nie przedostają się przez nie nawet pyłki. Rama, na której zamocowana jest siatka zazwyczaj powstaje z aluminium lub z PCV. Montaż moskitiery także jest bardzo prosty i można bez problemu dokonać go samodzielnie. Wystarczy gotowy produkt wyjąć z opakowania i przyczepić do ramy za pomocą specjalnych uchwytów.
Jakie są rodzaje moskitier?
Producenci moskitier zdają sobie sprawę ze zróżnicowanych potrzeb swoich klientów. Z tego powodu oferują wiele rodzajów moskitier.
- Moskitiery na rzepy – najtańsza, ale też najmniej wytrzymała opcja. Zazwyczaj wymaga wymiany już po jednym sezonie.
- Moskitiery z ramką – znacznie bardziej wytrzymałe, wykonane z solidnych materiałów. Można je samodzielnie zamontować bez problemów.
- Moskitiery rolowane – działają podobnie do rolet kasetowych. Montowane są po zewnętrznej stronie okna.
- Moskitiery drzwiowe – idealne rozwiązanie dla drzwi balkonowych lub wejścia na taras. Posiadają uchwyt do otwierania oraz magnesy, które utrzymują je w pozycji zamkniętej.
- Moskitiery plisowane – świetnie sprawdzają się w przypadku dużych przeszkleń. Modułowa budowa pozwala na składanie ich w systemie jedno lub dwuskrzydłowym.
Moskitiery na wymiar
Obecnie okna w domach często mają niestandardowe wymiary. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z ochrony przed owadami. Nasi specjaliści są w stanie dokonać pomiaru i stworzyć spersonalizowany projekt dopasowany do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami, aby wybrać najlepszą ochronę przed zanieczyszczeniami dla swojego domu.