Aby rolety mogły jak najdłużej zachować nienaganny wygląd i bezproblemowo spełniać swoją funkcję, trzeba o nie odpowiednio dbać. Jednak różne rodzaje osłon okiennych wymagają innego typu pielęgnacji. Dowiedz się, które z nich można prać i jak czyścić pozostałe.
Jak prać rolety rzymskie?
Rolety rzymskie można czyścić zarówno na sucho, jak i na mokro. Zalecane jest przetarcie ich z kurzu raz na jakiś czas. Można do tego użyć suchej ściereczki lub gąbki. Wygodnym rozwiązaniem jest także użycie odkurzacza, jednak trzeba przy tym zachować dużą ostrożność. Zbyt silne ssanie może zdeformować rolety, przez co nie będą się one już tak ładnie układać. Ponieważ są one wykonane z tkanin, można wyprać je w pralce. Jest to duże udogodnienie, ponieważ nie wymagają ręcznego czyszczenia całej powierzchni materiału. Ich konstrukcja pozwala na łatwy demontaż, dzięki czemu pranie jest bezproblemowe.
Pranie rolet rzymskich – jak to zrobić?
Przed wrzuceniem rolet do pralki należy uważnie zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi czyszczenia. Niektóre tkaniny nadają się tylko do prania chemicznego. Zlekceważenie wymagań pielęgnacyjnych prawdopodobnie trwale uszkodzi rolety i spowoduje ich deformację lub odbarwienie. Większość tkanin można jednak prać w pralce na delikatnym programie, w temperaturze 30 stopni bez wirowania. Może ono bowiem spowodować trwałe zagniecenia, których nie da się wygładzić żelazkiem. Szczegółowe informacje dotyczące pielęgnacji tkaniny powinny znajdować się na metce.
Jak zdjąć roletę do prania?
Aby wyprać roletę rzymską, trzeba wyjąć jej tkaninę z mechanizmu zwijającego. Do pralki wsadza się sam materiał, pozbawiony jakichkolwiek konstrukcyjnych elementów. Na początku należy rozwinąć roletę całkowicie, tak, aby tkanina była wyprostowana. Następnie trzeba usunąć elementy znajdujące się na dolnej listwie, co umożliwi wysunięcie sznurków. W tym momencie można odczepić roletę od górnej kasety. Zazwyczaj trzyma się ona na rzepie. Należy jeszcze wyjąć dolny obciążnik i pręty usztywniające. Tak zdemontowana roleta nadaje się do prania.
Jak wyprać rolety plisowane?
Ze względu na strukturę rolet plisowanych, lepiej wyprać i wyczyścić je ręcznie niż w pralce. Dzięki temu można uniknąć uszkodzenia charakterystycznych zagnieceń. Aby je umyć, należy zdjąć je wraz z kasetą z okna i przetrzeć wilgotną ściereczką lub gąbką. Można do tego użyć również delikatnego płynu do prania, który ułatwi usunięcie ewentualnych zabrudzeń. Następnie należy opłukać je pod prysznicem, uważając przy tym, by woda nie dostała się do mechanizmu zamykającego. Znajdują się w nim metalowe części, które mogą zardzewieć lub się odkleić. Kolejnym krokiem jest osuszenie rolety poprzez kilkukrotne złożenie i rozłożenie jej oraz przetarcie ręcznikiem papierowym lub suchą ściereczką. Tak przygotowaną osłonę montuje się ponownie na oknie. Należy zostawić ją złożoną, aby zachować schludny wygląd plisów.
Jak umyć rolety drewniane?
W przypadku rolet wykonanych z drewna, należy unikać ich długotrwałego kontaktu z wodą. Mogą one ulec deformacji i odbarwieniu pod wpływem wilgoci. Dlatego najlepszą metodą czyszczenia rolet drewnianych jest przetarcie ich lekko wilgotną ściereczką, która usunie kurz i ewentualne zabrudzenia. Można też wykorzystać środek do konserwacji drewna, który nada im ładny połysk.
Pranie rolet materiałowych
Rolet materiałowych nie należy samodzielnie prać w pralce. Aby zachować je w czystości, wystarczy regularnie wycierać je z kurzu. Zapobiega to wnikaniu zanieczyszczeń w tkaninę, dzięki czemu mogą one zachować świeży wygląd na dłużej. Najlepiej użyć do tego suchej ściereczki lub odkurzacza. Świetnie sprawdza się także rolka do usuwania sierści z ubrań. W przypadku plam i silnie widocznych zabrudzeń, roletę trzeba umyć z użyciem detergentu. Sprawdzi się do tego płyn do mycia naczyń lub szare mydło. Należy usunąć zanieczyszczenia z użyciem gąbki. Nie powinno się jednak trzeć zbyt mocno, aby uniknąć uszkodzenia tkaniny. Trzeba także uważać na ilość stosowanej wody, ponieważ jej nadmiar może spowodować powstawanie zacieków.
Rolety, które są zadbane i regularnie czyszczone, dłużej wyglądają jak nowe i spełniają swoje funkcje użytkowe. Warto więc systematycznie przecierać je z kurzu i w razie potrzeby prać.